piątek, 8 listopada 2013

Sernik złota rosa na spodzie bez pszenicy

Tradycyjny, wyśmienity i delikatny sernik z rozpływającą się w ustach miękką masą serową połączoną z jeszcze delikatniejszą pianką pokrytą piękną rosą.  Wszystko to na spodzie bez dodatku mąki pszennej - to możliwe i pyszne. Spróbujcie koniecznie :)




 Proporcje na blachę o wymiarach 36 cm x 23 cm.

ETAP I - KRUCHY SPÓD

Składniki:
  • 1/2 szklanki mąki ryżowej
  • 1/2 szklanki mąki kukurydzianej
  • 1/2 szklanki cukru
  • 150 g masła
  • 2 żółtka
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia (bez mąki pszennej)
Wykonanie:


Wszystkie składniki posiekać nożem i zagnieść ciasto (może być lepkie, nie przejmować się tym). Następnie wylepić ciastem dno blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Na kilka godzin włożyć do lodówki - dzięki temu spód będzie smaczniejszy, jednak gdy "goni" nas czas wystarczy jak cisto będzie się chłodzić przez czas przygotowywania masy serowej.

ETAP II - MASA SEROWA


Składniki:

  • 1 kg twarogu półtłustego
  • 3 jajka
  • 1 szklanka cukru
  • 1/2 szklanki oleju rzepakowego
  • 1 i 1/2 szklanki mleka
  • 2 budynie śmietankowe
  • sok z połowy cytryny (niekoniecznie)
  • 1 łyżeczka cukru z wanilią
Wykonanie:
Masę serową można wykonać na dwa sposoby:



Sposób prosty:Wszystkie składniki oprócz mleka i budyniu włożyć do pojemnika malaksera i miksować do momentu połączenia składników. Następnie dodać mleko i budyń i miksować jeszcze chwilę - masa będzie płynna.

Sposób tradycyjny:

Ubić jajka z cukrem na puszystą masę, dodać twaróg (nie trzeba mielić) i miksować na gładką masę. Następnie dodać pozostałe składniki oprócz budyniu i mleka i miksować dalej aż do połączenia składników. Na koniec dodać mleko oraz budyń, miksować aż uzyskamy płynną masę. 

ETAP II - PIECZENIE

Piekarnik nagrzać do 200ºC. Na przygotowany spód wylać masę serową i całość umieścić w piekarniku i piec przez 20 minut. Następnie zmniejszyć temperaturę do 170ºC i piec przez 25 minut, po czym sernik delikatnie wysunąć z piekarnika i wyłożyć na niego pianę - piec przez 15 minut w temperaturze 160ºC.  Piana ma się lekko zarumienić, jednak nie może się spiec, gdyż wtedy nie powstanie rosa.

PIANA


Składniki:

  • 4 białka (u mnie: 2 z przygotowania spodu i 2 zamrożone)
  • 1/2 szklanki cukru
Wykonanie:

Białka ubić blenderem z końcówką do ubijania - trzepaczką lub po prostu mikserem na najwyższych obrotach. Następnie powoli wsypać cukier i ubijać krótko na najniższych obrotach.



RADA: upieczony sernik studzić w lekko uchylonym piekarniku około 30 minut. Następnie piekarnik otworzyć i tak ciasto studzić do całkowitego ostudzenia. Sernik jest najlepszy po nocy spędzonej w lodówce :)


Smacznego










10 komentarzy:

  1. Wygląda pysznie... Muszę w końcu zacząć piec bezglutenowo pełną parą!
    Dzięki za udział w akcji! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy do masy serowej dodaje się całe jajka czy tylko żółtka. I o co chodzi z tymi zamrożonymi białkami. W całym cieście zużywa się 5 jajek.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do masy serowej dodajemy całe jajka. W cieście zużywamy łącznie 5 jajek lub 7 jajek. Już tłumaczę do masy serowej dodajemy 3 całe jajka, do spodu 2 żółtka więc zostają nam 2 białka. Te dwa białka zużywamy do przygotowania piany i albo poprzestajemy na dwóch - wtedy piana jest mniejsza, albo dodajemy jeszcze 2 białka jak ja to robię. Zawsze mam z zamrażalce jakieś zamrożone białka, więc po prostu w takich sytuacjach je wyjmuję i zużywam. A jeśli nie masz zamrożonych to możesz dać 2 białka ze świeżych jaj a z żółtek zrobić np. jajecznicę. Pozdrawiam

      Usuń
  3. A jakiej firmy biały ser? Nie mam doswiadczenia, bo nie jadamy w domu. Chcę ten sernik na imprezę upiec, w czasach glutenowych był naszym ukochanym sernikiem. Zgubilam przepis no i jest....wrócił. dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  4. właśnie piekę ten serniczek bo wygląda wyśmienicie, tak też pachnie w moim piekarniku, zobaczymy co będzie dalej....

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie żebym hejtował, ale używając budyniów raczej nie można pisać, że nie ma pszenicy (w składzie budyniu jest mąka pszenna). Może to być smaczne, ale JEST Z PSZENICĄ. Pozdrowienia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Są budynie ze znakiem przekreślonego kłosa, bez glutenu i skrobii pszennej. Taka informacja dla niezorientowanych w niuansach diety bezglutenowej oraz o dostępnych na rynku produktach! :)

      Usuń
    2. Najzwyklejszy budyń z Winiar, bez kłosków, ma w składzie skrobię ziemniaczaną i kukurydzianą, więc gdzie tu mąka pszenna? Budyń z założenia nie ma jej w składzie....

      Usuń
  6. Dokładnie, przepraszam nie dodałam, iż piekę na budyniu bezglutenowym, dziś dostaniemy go niemalże w każdym mieście tak jak i proszek do pieczenia bezglutenowy :-) wystarczy poszukać

    OdpowiedzUsuń